Geneza diety paleo

Geneza diety paleo


W powszechnym przekonaniu każda dieta ma swojego autora, za twórcę diety paleo zwanej też dietą jaskiniowców uważa się więc Lorena Cordaina, amerykańskiego naukowca i autora książek poświęconych temu sposobowi odżywiania się.

Rzeczywiście, pozycje opatrzone nazwiskiem Cordaina stanowią nieocenione kompendium wiedzy na temat diety paleo, nie oznacza to jednak, że powstała ona w zaciszu gabinetu albo podczas zajęć ze studentami. Sam autor książek o diecie paleo zwykł powtarzać, że diety tej nie wymyślił żaden śmiertelnik, ale natura, to bowiem właśnie w zgodzie z nią postępowali pierwsi ludzie.

Dieta naszych przodków to zatem najbardziej naturalny, najbardziej pierwotny, a tym samym i najbardziej wskazany z punktu widzenia naszego zdrowia sposób odżywiania. Dlaczego do niego odeszliśmy? Wiele złego zrobił rozwój cywilizacji i odkrycia kolejnych produktów jadalnych, tak samo smacznych jak te, które jadł pierwszy człowiek, ale zdecydowanie mniej wartościowych. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie jest za późno na to, aby zmieniać złe nawyki i powracać do tego, co bezsprzecznie można uznać za dobre i wskazane, a taka jest właśnie omawiana tu dieta paleo.

Reklama

Inne diety