Dieta paleo a zdrowie

Dieta paleo a zdrowie


Każda dieta ma swoje zalety i wady, każda też wymaga od nas pewnej czujności, oznacza bowiem zerwanie z dotychczasowymi przyzwyczajeniami i wcale nie musi okazać się łatwym wyzwaniem dla naszego organizmu. Nie inaczej jest i wówczas, gdy w grę wchodzi dieta paleo, warto więc mieć tego świadomość.

Mówiąc o zaletach diety paleo warto zwrócić uwagę miedzy innymi na to, że jest ona bogata w błonnik, który osłabia poczucie głodu i sprawia, że maleje ochota na to, aby podjadać między posiłkami. Zawdzięczamy go przede wszystkim owocom i warzywom, jeżeli zatem mamy możliwość ich jedzenia, nigdy z niej nie rezygnujmy. Dieta odznacza się również troską o to, aby najbardziej wartościowe białko zwierzęce dostarczane było nam poprzez spożywanie chudego mięsa. Wiele osób dziwi się stanowczości diety paleo w tym zakresie, warto jednak pamiętać, że chude mięso nie dostarcza organizmowi złego cholesterolu oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, od których nie są wolne inne, tłuste mięsiwa.

Inną zaletą diety jest charakterystyczne dla niej kładzenie nacisku na tak zwane "dobre tłuszcze", o których tak często zapominamy powtarzając sobie, że każdy tłuszcz jest zły sam w sobie, a przez to nie powinien być obecny w naszym jadłospisie. Nie sposób nie wspomnieć przy tym i o tym, że dieta paleo wyrabia w nas dobre nawyki żywieniowe zachęcając nas do rezygnacji ze sztucznie przetworzonej żywności, nadmiaru soli i słodyczy, które do naszego organizmu nie wnoszą niczego wartościowego. Niektórzy analitycy diet ubolewają oczywiście, że dieta paleo obniża radość z jedzenia i uczy tego, że je się dla zaspokojenia głodu, a nie dla przyjemności, wskazane jest jednak zastanowienie się, czy nie jest to czasem jej zaleta, skoro tak wielu "entuzjastów jedzenia" sięga po nie z nudów albo po to, aby zabić stres.

Nie wszystkie rozwiązania, które wprowadza dieta paleo wywołują jednak entuzjazm u dietetyków. Najbardziej niepokoi ich to, że twórcy diety pozostawiają dość dużą swobodę osobom, które chcą ją stosować, to zaś może skutkować nieprzemyślanymi działaniami. Rzeczywiście, dieta nie jest rygorystyczna i tylko od nas zależy, jaki jadłospis sobie przygotujemy, warto mieć jednak na uwadze to, że powinien być to jadłospis urozmaicony, bogaty nie tylko w mięso, ale również w warzywa. Niektórych lekarzy martwi również obecność dużej ilości białka, które nie należy do produktów łatwo strawnych, jeżeli zatem dieta paleo ma być skuteczna, a jej wpływ na organizm wyłącznie pozytywny – wskazane jest pamiętanie o zaletach przyjmowania dużych ilości płynów, najlepiej herbaty oraz wody mineralnej. Dietetycy i lekarze radzą zatem, aby nie przystępować do diety paleo bez wcześniejszej analizy jej zasad i przypominają, że wizyta w ich gabinecie tak przed rozpoczęciem, jak i w trakcie trwania diety pozwoli najpełniej dopowiedzieć na pytanie o to, czy jest to sposób odżywiania, który nie wyrządzi nam więcej strat niż korzyści.

Reklama

Inne diety