Na czym polega dieta paleo?

Na czym polega dieta paleo?


Analitycy diety paleo postanowili odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak odżywiali się ludzie pierwotni, a w związku z tym również, dlaczego nie mieli problemów z nadwagą? Okazało się, że choć mieli znacznie mniej możliwości niż człowiek współczesny, a i ich wiedza na temat odżywiania była ograniczona, postępowali o wiele mądrzej i w sposób bardziej odpowiedzialny niż my. Intuicyjnie wybierali z natury to, co najcenniejsze, odrzucając składniki, które nie były wartościowe dla ich organizmu. W rezultacie więc nie tylko nie mieli problemów z utrzymaniem właściwej wagi (co w ich warunkach życia miałoby naprawdę zgubne konsekwencje), ale również czuli się świetnie.

Naśladowanie sposobu odżywiania się ludzi pierwotnych ma i ten plus, że nie wymaga liczenia kalorii. Nie robili tego nasi przodkowie, a mimo to nie narzekali ani na swój wygląd, ani na samopoczucie, a w związku z tym i my nie musimy nakładać na siebie podobnych restrykcji. Zwolennicy diety paleo uważają zresztą, że to właśnie liczenie kalorii w największym stopniu przyczynia się do niepowodzenia wielu diet, dieta prawdziwa powinna być bowiem nowym pomysłem na życie, z którego nie chce się nam rezygnować, a naprawdę niewielka jest grupa osób, która z entuzjazmem podchodzi do idei polegającej na nieustannym obliczaniu, jaka jest wartość kaloryczna zjedzonego właśnie posiłku.

O diecie jaskiniowców z entuzjazmem nie będą wypowiadać się również wielbiciele głodówek, okazuje się bowiem, że ludzie pierwotni nie torturowali się nimi. W czasach, w których życie wymagało nieustannej czujności i maksimum energii rezygnacja z jedzenia była postrzegana jako postępowanie nierozsądne i pozbawione w ten sposób najmniejszego choćby sensu, stąd też i dziś, gdy poprzez dietę paleo staramy się naśladować naszych pierwszych przodków, nie wprowadzamy zwyczaju ograniczania sobie dostępu do jedzenia. Nikt nie nakazuje nam oczywiście najadać się na zapas, ani przyjmować kilkunastu posiłków w ciągu dnia, warto jednak pamiętać o tym, że gdy pojawia się głód, organizm domaga się od nas przede wszystkim jego zaspokojenia.

Reklama

Inne diety